SırtçantalıYabancı

Eski Nesil Seyahat Blogu

Tek Başına Seyahat

Belki de kendimi daha özgür hissetmemden kaynaklı belkide arkamdaki her şeyi bir süreliğine unutmak istediğim için yalnız seyahat etmek bana her zaman daha cazip gelmiştir.

Genel olarak çoğu kişi seyahatleri için bir arkadaş arar çünkü tek başına seyahat etmek onlara sıkıcı veya korkutucu gelebiliyor. Aslında bu durum yanılgıdan öte değil çünkü bizim seyahat gruplarında çok söylediğimiz ” Seyahate tek çık, tek kalma. ”  tarzı bir söz var. İşte asıl mesele bu. Kendimden örnek vereyim örneğin; ilk çıktığım yurt dışı seyahatim tek başıma oldu ve hostele gittiğim ilk gün biri Brezilyalı diğeri Alman iki arkadaş ile tanıştım ve akşamında ufak bir şehir turu yaptık birlikte daha sonrasında gerek hostel olsun gerek ücretsiz tur gruplarındaki insanlar olsun sürekli bir iletişim halinde oldum. Gezgin gibi seyahat etmek sadece turistik yerleri gezip fotoğrafı Instagram‘a yüklemekle olacağını sanmıyorum. Seyahat etmek kültür alışverişi yaşamaktır bir bakımdan.

photo-1443996264301-c81a3053d00a (1)

Tek başına seyahat özgürlüktür, kendi ayakları üzerinde durabilmek ve kendi kararlarını alabilmektir aslında. Kendi rotanızı yapacak kişi öncelikle sizsiniz kimseye bir bağımlılığınız yok. Canınız nereye gitmek istiyorsa oraya gidiyorsunuz ne yemek istiyorsanız onu yiyorsunuz. İster müze gezin ister sokaklarda boş boş gezin her şey size kalmış öncelikle. Tek başınıza Türkiye’de bile yapmadığınız aktiviteleri seyahatlerinizde yaptıkça kendinizle gurur duyacaksınız. Genel olarak bakıldığında tek başında seyahatler arkadaş grubu ile gidilen seyahatlere göre daha ucuz olacağını söyleyebilirim.

3765c625

Her güzel şeyin bir olumsuz yönü olur ya, elbette bu durum tek başına seyahat için de geçerli. Bazı durumlarda fikir alabileceğiniz kimse olmayacak yanınızda, aslında bu o kadar kötü bir şey değil sonuç olarak kişinin kendi kararını alması önemli ancak seyahat arkadaşından yaratıcı fikir almak hiç fena olmazdı. Yanlış alınan kararlarda da sorumluluk sizde olacağı için seyahatlerde planınızı iyi ayarlamanız, aklınızda alternatif bir plan bulundurmaya dikkat edin.

Yazının başında  ” Seyahate tek çık, tek kalma. ” sözünden bahsetmiştim hatırladınız mı? Lütfen utangaçlığımızı kenera bırakalım, yoksa bu yolculuk çekilmez emin olun. ” Yaa nasıl tanışacağım? ” demeyi bırakın elinizde birçok imkan var. Hostellerde tanışabileceğiniz çeşitli kültürlerden insanlar olacak ve en güzeli geneli sizin gibi gezgin olacak. Ya da herhangi bir mekana gittiğinizde tek başına oturan birini gözünüze kestirip yanına gidip ”oturabilir miyim?” demeniz yeterli. alabileceğiniz en kötü cevap ” Hayır ” olacak, daha fazlası olmayacak. Korkak olmayın gidin ve selam verin.

Tek Başına Seyahatten Hakkında Kısa Kısa: 

  • Yeni insanlar ile tanışıp kültür alışverişi yapmanız daha sık olur. Arkadaş grubu ile olan seyahatlerde bu daha az olmakta.
  • Özgürsün. Yaptığın planlarda özgürsün, kendini kimseye bağlı hissetmezsin.
  • Bütçeni kafana göre ayarlayabilirsiniz. Gerek hostel gerek diğer konularda başka birinin düşüncelerini dinlemeden bütçenize göre bir yer seçebilirsiniz.
  • Arkadaşlarınız veya ailenizle gittiğinizde çeşitli sorumluluklarınız olacak. Tek başınıza seyahatte tek sorumluluğunuz kendinizdir.
  • Kendinizi tanıyabilirsiniz. Normal koşullarda yapamayacağınız koşullarda yardım edecek yol arkadaşınız olur ancak tek başınıza seyahat ettiğinizde sabırla o problemi çözebilirsiniz.
  • Sorunları çözdükçe, planlarınızı gerçekleştirdikçe kendinize olan güveniniz artar.
  • Yolda insanlarla tanışıp, onların kültürünü anladıkça hayata daha geniş bir pencereden bakacaksınız.
  • Yalnız kaldığınız sürece ailenizin kıymetini daha iyi anlayabilirsiniz.

 

Aklıma gelen bir şeyler olursa mutlaka eklerim. Aklınıza takılan bir soru var ise yorumlar üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

Görüşmek üzere.

                                            logo2

SeyahatTek Başına SeyahatTek Başına Seyahat Etmek

sirtcantaliyabanci • 26 Şubat 2016


Previous Post

Next Post