SırtçantalıYabancı

Eski Nesil Seyahat Blogu

3

Sırt Çantası Hazırlama Rehberi

Yola çıkmadan önceki en önemli hazırlıklardan biri olan sırt çantamızın içine neler koymalıyız, nelere dikkat etmeliyiz tarzında bir yazı hazırlamak için klavye başına oturdum. En iyi sırt çantasını ben hazırlarım tarzı bir düşüncem ve söylemim olmadığı için yorumlar kısmına sizin düşüncelerinizi de görmekten mutluluk duyarım.

Öncelikle sırt çantasının içini düşünmeden önce kendisini düşünmek lazım elbette. Sırt çantalarını birbirinden ayıran bir çok özellik var. İsterseniz maddeler halinde bahsedelim bunlardan.

Sırt çantası alırken genel olarak dikkat edilmesi gerekenler:

karrimor-bobcat-65

 1. Metal desteği. Peki nedir bu metal desteği dediğinizi duyar gibiyim. Metal desteği çantayı taktığımızda bel kısmında olan metal borulardır. Metal desteğinin olması çantanın bize uyguladığı şiddeti azaltarak, daha rahat uzun mesafelerde kat etmemizi sağlar.
 2. Hacim. Yolculuğa çıkarken eşyaları en iyi yer tasarrufu yaparak yerleştirmek önemli ama ne kadar tasarruf yapsak ta bazen sığdırma konusunda sıkıntı yaşayabiliriz. Genellikle 30-80 litre arasında hacimleri değişmekte. Çıkacağınız yolculuğa göre alabilirsiniz ancak bu çanta sizin için tek kullanımlık olmayacak bu yüzden ileriyi düşünmeyi unutmayın.
 3. Bölmeler. Çanta ne kadar geniş olursa olsun bölmeler ile kullanışlı olması çok ayrı konu. İhtiyaçları karşılayacak bölmelere ve sayısına dikkat etmeyi unutmayın.

 4. Malzeme kalitesinden söz bile etmiyorum, ürünü seçtikten sonra Google’da arayarak hakkındaki şikayetleri ve sıkıntılara bakın. Markası bilinen ürünler her zaman sizin için en iyisi olacaktır.

Gelelim içine neler koyacağımıza:

Mutlaka çantaya koymak için şuan aklınızda bazı şeyler vardır , ilk önce size şuna söylemeliyim. Aklınızdaki eşyaya gerçekten ihtiyacınız olacak mı ? Eğer işimize yarayacağını düşünmüyorsanız lütfen yanınıza almayın , çantanın hafifliği hem sağlığınız hem konforunuz için oldukça önemli. Ne kadar hafif o kadar iyi diyebiliriz.

Bunun için size şöyle taktik verebilirim. Alacağınız eşyaları yatağınızın üzerine dizin. Ve hepsi için    ” Gerçekten ihtiyacım olacak mı?  ” sorusunu düşünün ve eleme yöntemi ile eleyin. Bunu tekrar yapmanız dahilinde gerçekten ihtiyacınız olanları yanınıza almış olacaksınız.

 • Ufak bir sırt çantası : Tamam tüm eşyalarımızı sırtımıza koyacağımız bir sırt çantası olacak ancak şehirde onunla gezmek biraz aptallık olur diyebiliriz. Bunun için pek yer kaplamayacak ufak bir sırt çantası almamız ideal. Bazı gezginler yandan taşınan sanırsam postacı çantası denilen çantayı öneriyor ancak onu pek rahat bulmuyorum ben , tabi tercih size kalmış.

 • Asma Kilit : GÜVENLİK. Yolculuk boyunca oldukça önemli bir konu güvenlik. Hostellerde kendi kilidinizi kullanmanız için dolaplarınız olacak. Sakın ama sakın unutmayın.

 • İnce Çanta : Eh artık yeter 2 tane çanta var daha ne çantası dediğinizi duyar gibiyim. Bu öyle çanta değil aslında buna çanta bile demek hata olur. İpli boyuna asılan cep demek daha doğru olur. Pasaport ve paranızı korumanız için on numara bir şey. 

 • Taşınabilir Şarj Aleti : Günlük hayatta en sıkıntılı durumlardan biri de şarjın bitmesidir. Bu durum seyahat sırasında başımıza geleceğini düşünerek İngilizce’de  ”Powerbank” olarak adlandırdığı Türkçemiz de ”Taşınabilir Şarj Aleti” olan pilleri almanızı öneririm. Ben bu konuda önceden de sahip olduğum için idare edecek seviyede şanslıyım. Powerbank alırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır, onlara da buradan ulaşabilirsiniz.

 • Bakım Ürünleri : Belli başlı almanız gerekenler var. Seyahat Diş Fırçası ve Macunu. Özellikle seyahat dedim daha ufak ve taşınabilir oluyorlar. Tarak , parfüm , ufak kolonya , ufak şampuan olabilir. Kışın gidiliyorsa Dudak nemlendiricisi almayı unutmayın. Ayna almanızı pek önermiyorum bunu telefonunuzun ön kamerası ile halledebilirsiniz.

 • Ayakkabı : Mutlaka yedek ayakkabı almayı ihmal etmeyin. Ayrıca terlik ve sandalet tercihleri de çantaya ek olarak eklenebilir. Ancak şunu uyarayım alacağınız ayakkabıyı buralarda alışana kadar giymenizi öneririm. Ayağa vurma olayı olursa burada bitmiş olur.

 • Şemsiye : Eğer kışın gidecekseniz katlanabilir ufak şemsiyelerden almanızı öneririm. Yazın gidecekseniz bir şey önermiyorum sanmayın. Şu maçlarda satılan ucuz hafif yağmurluklardan yanınızda bulundurmanızı öneririm.

 • Termal kıyafetler : Elbette yanımıza kıyafet alacağız ancak kışın gideceksek termal kıyafetler ve ülkemizde bazı kesimler tarafından hoş karşılanmasa da içlik dediğimiz şeyleri de yanınıza alabilirsiniz.

 • Poşet : Kirli kıyafetleri ayırmaktan tutun o kadar işe yarar kısmı var ki mutlaka yanınıza poşet almayı unutmayın , hem Avrupa’da Türk görürseniz birbirinizi tanımış olursunuz.

 • Tıbbi Malzemeler : Evet oldukça önemli bir kısımda burası aslında. Seyahat süresince başımıza ne geleceği belli olmayacağı için şunları almanızı öneririm. Ağrı kesici, vitamin, yara bandı, makas, soğuk algınlığı için ilaçlar…

 • Seyahat Uyku Seti : Tren yolculuğunda mutlaka şekerlemeler yapacaksınızdır. Bunun için bir tane şişme boyun yastığı , bir tane göz bandı , bir tane ise gürültülü insanlar için kulak tıkacı.

 • Not Defteri : Seyahat boyunca notlar alıp , anılarınızı yazacağınızı düşünüyorum. Anılarınızı yazmasanız bile iletişim sıkıntısı yaşarsanız yazarak anlaşabilirsiniz. Belki telefona yazıp kullanırsınız size kalmış.

 • Şarj Aletleri : Çantaya koyarken mutlaka şarj cihazının kablolarının düzgün çalıştığına bakmalıyız. Mümkünse 1 tane de yedek koyabilirsiniz.

 • Tablet : Bence alınması gerekenlerin başında gelmekte. Data verisi kullanmayan harita uygulamaları ve kitap okumak için oldukça ideal.

 • İsviçre Çakısı : Uçakta bagaj kısmında koymak koşulu ile mutlaka İsveç Çakısı almanızı öneririm. Tıbbi kısımda makas da yazmıştım , eğer çakı alacaksanız makasa gerek kalmayabilir.

 • Çatal / Kaşık : Avrupa’da oldukça güzel vitamin ihtiyacımızı karşılayacak konserveler bulunmakta. Bunun için almanızı öneririm.

 • Paket Yiyecek : Beklenmedik rötarlar yüzünden hem beklerken hem gittiğimiz saatin geçliği yüzünden yemek sıkıntı olabilir. Yanınıza bir şeyler almaya dikkat edin.

Çanta yerleşimi için şöyle bir görsel bulunmakta. 

ef8a0366c11329c

 

Genel olarak aklıma gelenler bunlar. Aklıma gelenler oldukça eklemeler yapılacaktır, sizin aklınızda olup da burada olmayan bir şeyler varsa yorumlar kısmında belirtirseniz sevinirim.

logo2

Seyahat Sırt çantasıSırt çantasıSırt çantası Hazırlama

sirtcantaliyabanci • 25 Mart 2016


Previous Post

Next Post