SırtçantalıYabancı

Eski Nesil Seyahat Blogu

Müzekart nedir?

Herkese Merhabalar,

Bugün sizlere T.C. Kültür ve Turizm  Bakanlığına bağlı müze ve örenyerlerine imkanı sağlayan bir karttan bahsedeceğim.

Müzekarta yılda bir kez ücretini ödeyerek bir çok müze ve örenyerini ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz ancak birden fazla müzekart çeşidi olması sebebi ile hangisini alacağınıza karar veremediyseniz, sizlere ilk önce karlardan bahsedeyim.

Müzekart: İlk önce bildiğimiz klasik müzekart modelinden bahsedeyim. Aldığımız günden itibaren 1 yıl boyunca geçerli olan bu kart ile bir çok yeri ücretsiz bir şekilde ziyaret edebiliriz. Ayrıca bu yerleri yılda 2 kere ziyaret etme şansımız bulunmakta. Bu kartın ücreti 40 TL.

Müzekart+: Bu kartın klasik Müzekart’ına göre avantajlı olduğunu yanındaki artıdan ve ücretinden anlayabilirsiniz. Klasik müzekart aynı yere yılda 2 kez giriş izni veriyordu, bu kartta ise öyle bir sınırlama bulunmamakta. Bu kart sayesinde bazı etkinlikliklere ve özel müzelere indirimler ile daha ucuza giriş yapabilirsiniz. Bu etkinliklere ve özel müzelere buradan ulaşabilirsiniz. Bu kartın ücreti 50 TL.

Müzekart İndirimli: Gelelim benim kullandığım karta. Bu kart öğretmenler ve 18 yaşını doldurmuş öğrenciler için biçilmiş kaftan. Klasik kartın avantajlarını %50 daha ucuza sahip oluyorsunuz. Fiyatı 20 TL.

Müzekart -18: 18 yaş ve altındaki çocuklar ve gençler kimlik göstererek birkaç yer dışında ücretsiz şekilde giriş yapabilmekte. Kimliğini bilet gişesine göstererek ücretsiz şekilde onlara özel biletlerini alabilirler. Ancak İstanbul gibi büyük şehirlerde bilet gişelerinin önünde sıra olması sebebiyle bu kart tercih edilebiliyor. Ücreti 5 TL.

muzekart

Kartların satış noktalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Müzekartı kullanabileceğiniz yerlere de buradan ulaşabilirsiniz.

Uyarı: Bu kartlar ile Topkapı Sarayında Harem bölümüne, Aya İrinti Anıtına, Efes örenyerinde Yamaçevlere ve Göreme Açık Hava Müzesindeki Karanlık Kiliseye girişler için geçerli değildir.

Bu yazıda MuseumPass kartlardan bahsetmedim. Onu da bir sonraki yazılara saklamayı düşündüm, daha doğrusu deneyimlemediğim bir şey hakkında yazı yazmayı sevmiyorum bu yüzden yazmadım.

Genel hatları ile kartlar bu şekilde.  Aklıma gelen bir şeyler olursa mutlaka eklerim. Aklınıza takılan bir soru var ise yorumlar üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

Görüşmek üzere.

logo2

Müze KartMüze Kart AlmakMüze Kart AvantajlarıMüze Kart Nasıl AlınırMüze Kart Nedir?

sirtcantaliyabanci • 13 Haziran 2016


Previous Post

Next Post