SırtçantalıYabancı

Eski Nesil Seyahat Blogu

Hostel Seçim Rehberi

Hanımlar beyler herkese merhabalar ,

Seyahatlerinizde sizlere yardımcı olabilecek , fikir verecek rehberler hazırlamaya devam ediyoruz. Sıra hostel seçiminde isterseniz başlayalım.

Ekran Alıntısı

1 ) Hostelin Konumu : Çeşitli hostel bulma sitelerine girip baktığımızda hostelin merkeze olan uzaklığını gösterecektir. Hostelin merkezde olup olmaması fiyatını da inanılmaz etkiliyor diyebilirim. Gittiğiniz yerlerde merkez mantığını herşeyin tek noktası olarak düşünmeyin. Turistik yerlere gitmek için mutlaka toplu taşıma ya da diğer taşıtları kullanacaksınız , bu yüzden merkezden uzak hostellerden korkmayın.

Ekran Alıntısı2

2 ) Fiyat : Hostelin konumu , odalar , kalvaltı içerip içermemesi ve benzeri şeyler fiyatı belirlediğini söylememe gerek yok ancak bana sorarsanız hostelin ücretini azaltmak için konum olarak biraz merkez dışında yerleri tercih edin diyebilirim ancak belli şehirlerde gidilecek yerlere yakın diğer koşullara uyan hostel bulursanız bakın derim.  Ulaşım çok ucuz sayılmaz çoğu Avrupa ülkesinde.

3 ) Ziyaretçi Yazıları : Hostel hakkında karar vermede en önemli noktalardan biri de ziyaretçi görüşleri. Genellikle doğruluk payı olan görüşleri mutlaka okumanızı öneririm. Ama şunu söylemeliyim örneğin biri 1 yıl önce çalışan hakkında yorum yapmış olabilir ya da yemekleri hakkında örneğin bu hostelin yemekleri berbat yazmış. Bunu dikkate almadan önce daha güncel görüşleri de okuyun çünkü o çalışanın işine de son verilmiş olabilirler. Ayrıca Türkçe yorumları mutlaka okuyun çünkü ülkemizdeki bazı yerler gibi bazı hosteller kendilerine yorum yazabilirler. Türkçe yazacaklarını düşünmüyorum.

Ekran Alıntısı3

4 ) Lockers : Güvenlik için oldukça önemli konulardan biri de İngilizce Lockers olan güzel Türkçemizdeki kilitli dolaplar. Eşyalarımızı korumak için mutlaka lazım. Buna mutlaka dikkat edin derim.

5 ) Kızlı Erkekli Odalar : Mixed Dorm denilen odalarda bay ve bayanlar aynı odada kalabiliyor. Eğer bu konuda olumsuz düşünüyorsunuz sadece bayanlar için odalarda bulunmakta onları tercih edebilirsiniz.

Ekran Alıntısı4

6 ) Oda Mevcudu : Gelelim odaların kaç kişilik olduğuna. Bu durum tabi ki ücret ile değişiyor. 2 kişilik odalardan tutun 10 kişiye kadar gördüm. Bu konuda herşey kişisel tercihe kalmış , ancak oda arkadaşlarınızın çok olması aslında çok hoş birşey. ”İnterrail’e tek gidin ama tek kalmayın” tarzı bir söz vardı. İnterrail’ciler için söylüyorum tek giderseniz konuşma ihtiyacınız oluyor değerlendirilir aslında.

7 ) Kalvaltı : Biraz paraya kıyıp kalvaltı dahil olan bir hostel seçmeye karar verebilirsiniz ama bu konuda çeşitliliği ziyaretçi görüşlerinden okumayı unutmayın.

download

8 ) Wi-fi durumu : Birçok hostelde Wifi bulunur ve çoğunda ücretsiz olur. Ama bazı kişilerden duyduğum üzere wifi için para isteyen kendini akıllı zanneden hosteller bulunmaktaymış. Açıklama kısmında ” Free Wifi ” yazmasına dikkat edin. Zaten yerel hat almazsak istediğimiz zaman internet göremiyorum bari hostelde fotoğraf paylaşalım değil mi ?

Ekran-Alıntısı67

9 ) Ödeme : Genellikle ikiye ayrılır ödeme şekli bunlar; önceden ödeme ve hostelde kaldığınız süre boyunca ödemedir. Benim gibi sanal kartı booking’e girip önceden ödemeli hostel seçerseniz, rezervasyonunuz iptal olur. Buna mutlaka dikkat edin ve 1 hafta içinde mail adresinizi kontrol edin. Parayı çekememiş olabilirler rezervasyonunuz iptal olmasın.

10 ) Hostel Bar : Sona en güzeli sakladım. Eğer akşam yoruldaysanız , uyumak da istemiyorsanız Hostelin barını tercih edebilirsiniz. İnsanlar ile tanışabilmek için harika bir ortam.

Aklıma gelen bir şeyler olursa mutlaka eklerim. Aklınıza takılan bir soru var ise yorumlar üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

Görüşmek üzere.

logo2

bookinghostelHostel nedirHostel Seçim Rehberi

sirtcantaliyabanci • 8 Ocak 2016


Previous Post

Next Post