SırtçantalıYabancı

Eski Nesil Seyahat Blogu

Gezilerde Ucuz Yemek

Herkese Merhabalar,

Nasılsınız iyisinizdir umarım. Bugün sizlerle birlikte seyahatlerde ucuz yemek nereden yenir tarzı deneyimlerimi, bilgilerimi anlatacağım. Bu konuda sizin de tecrübeleriniz ve anılarınız varsa yorumlara yazmanızı ve bizlerle paylaşmanızı isteriz.

20160109_123414-01

Sokak Satıcıları

Bana sorarsanız bu sokak satıcılarındaki lezzetler hiçbir yerde yok. Örneğin en lüks restaurant’da Amsterdam’daki patates kızartması lezzetini alamazsınız. Ishai Golan’ın bu konuda programı var örneğin şehirlerdeki sokak lezzetlerini tadıyor, National Geographic ve World Travel Channel’da programları bulabilirsiniz.

Konserve 

Özellikle Avrupa’da oldukça lezzetli meyve konserveleri bulunmakta. Çatal&Kaşık setinizi çantanıza koymayı unutmayın. Besin ihtiyaçlarınızı bunlardan alabilirsiniz.

Alkol

Öncelikle kısık bütçeler ile yola çıktıysanız barları unutun ama unutun dediysem alkolü unutun demedim.  Mağazalardan ucuza biranızı alıp bir yerlere oturabilirsiniz. Yasak konusunda pek bilgim yok, Amsterdam’da galiba o işaretler yasak olduğuna işaretti ancak ben fabrika manzarasında içtim ve yalnız değildim bu konuda. Sorumluluk sizde tabi ben turistim bilmiyorum anlamıyorum derdim yakalansam sonuç ne olurdu bilmiyorum.

Kahve

Kahve lezzetini ucuza tatmak için ”Coffee to go” denilen yerlerden alabilirsiniz. Kahveyi orada oturmadan herhangi bir yerde örneğin Amsterdam’da bir kanal kenarı banklara oturup içebilirsiniz.

                             20160109_154130-01

Mutfak

Eğer hostelde kullanabileceğiniz mutfak varsa ne duruyorsunuz mutlaka kullanın. Tatil için pek önerilmese de gezgin gibi gezmek için mutfağı kullanmak lazım.

evian-water

Su

Avrupa’da hırsızlık olarak gördüğüm pet şişe sularından elinizden geldiği kadarıyla uzak durmanızı öneririm. Şehirlerde içilebilir su çeşmeleri bulunmakta. Örneğin Amsterdam’da Anne Frank Evi‘nin orada içilebilir bir çeşme var.

Ufak lokantalar

Yerel lezzetleri tadabileceğiniz ufak lezzet noktalarına mutlaka bakmalısınız. Bunları kendinizin keşfetmesi çok kolay olmayabilir. Bunları o şehir hakkında blog yazılarından bulabilirsiniz ya da TripAdvisor‘a göz atabilirsiniz.

Pazar

Mutfakta kullanabileceğimiz meyve ve sebzeleri satın almak için marketlere göz attıktan sonra mutlaka pazara da bir göz atın. Uygun fiyatlı besinleri buralardan alabilirsiniz.

Market

Çok ucuza krallar gibi karnınızı doyurabileceğiniz hazır sandviçler ve ismini duymadığınız değişik marka lezzetli meşrubatlar satın alabilirsiniz. Markalardan uzak lezzete yakın olun derim.

Türkiye için ilginç trickler.

=> Genellikle yazın olsada düğün & sünnet ve benzeri organizasyonlardan faydalanabilirsiniz.

=> Misal benim memleketim Nazilli’deki  portakal, mandalina, nar ve turunç gibi kaldırımda herkesin tüketimine açık ağaçlardan da faydalanabilirsiniz.

1383481_10202443015304818_311145660_n

Aklıma gelen bir şeyler olursa mutlaka eklerim. Aklınıza takılan bir soru var ise yorumlar üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

Görüşmek üzere.

logo2

Gezilerde Ucuz YemekSeyahatlerde Ucuz YemekSokak SatıcılarıSokak YemekleriStreet Food

sirtcantaliyabanci • 29 Ocak 2016


Previous Post

Next Post