Dijital Oyun Zirvesi 2015

Herkese Merhabalar,

Bugün bu yazı ile yeni bir kategori de açmış bulunmaktayım. Bundan sonra katıldığım etkinlikler hakkında etkinlik kategorisi altında yazacağım.

dijital_oyun_zirvesi_2015_by_anil_alan-d9k56j4

25 Aralık günü Celal Bayar Üniversitesinde Dijital Oyun Zirvesi’nin ilki yapıldı bende elbette oradaydım. Sabah 7 gibi İzmir’den yola Celal Bayar Üniversitesi Uncubozköy kampüsündeki Süleyman Demirel Kültür Merkezi istikametinde çıktım. Normalde ikinci öğretim öğretim okumam nedeni ile sabah o saatte beni kaldıracak pek bir şey yok tabiki M&B ve TOGED’den Ali Erkin dışında.

VRAR

İlk olarak AR ve VR hakkında bilgiyi Ömer Faruk Özdemir‘den aldık. Kendisi arttırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik arasındaki farklardan başlayarak kullanım alanlarına kadar biraz yüzeysel de olsa çeşitli değişik örnekler ile anlattı. Aslında Ali Erkin ile birlikte tek ilgimi çeken sunum oldu diyebilirim.

20151225_123951

Ali Erkin’in konuşmasına gelmeden öncesine kendisi hakkında bilgi vermem daha güzel olacağını düşünüyorum. Eğer oyun sektörünü takip eden biri varsa Ali Erkin denilince akla M&B serisi ve elbette Taleworlds geliyor. Sunuma dünya üzerinde onlarca ödül almış ve 6 milyondan fazla satış yapmış ve bunu satışın büyük kısmını yurt dışına yaparak büyük taktir almış Mount and Blade serisi hakkında bilgi vererek başladı. Mount & Blade Armağan ve İpek Yavuz çifti tarafından garaj projesi olarak evde yapılmaya başlanmış ve şuan 70 civarı çalışanı olan bir ortaçağ oyunu diyebilirim bilmeyenler için. Oyun ne kadar başarılı derseniz  PC Gamer dergisinin “Tüm zamanların en iyi 100 oyunu” 2011 yılı listesine 91. sırada bulundu demem yeterli olacaktır.

mount_n_Blade

2008’de Mount&Blade 2010 yılında Mount&Blade:Warband piyasaya çıktı. Warband oyunun genişleme paketi gibi düşünebilirsiniz ama o kadar fazla yenilik var ki bunun içine Multiplayer’da dahil olmak üzere Warband hala online oyunculara sahip. Oyun için birçok DLC ve çeşitli modları piyasaya sunulmuştur.  Burada önemli olan konulardan biri de oyun herhangi bir motor üzerinden değilde kendilerinin yaptığı motor üzerinden yapılmıştır yani ülkemizde yerli bir oyun motoru vardır aynı zamanda oyunda kullanılan ve yeni oyunda kullanılacak çoğu teknolojiyi kendileri üretip pazarlamaktalar. Bu da Türkiye oyun sektörü için oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.

hediye1

Yazının en güzel yerine konu gelmişken gelmemi ister misiniz?

Mount&Blade ve Mount&Blade:Warband olmak üzere 2 adet oyunu steam üzerinden (dijital) hediye edeceğim.

Oyunları kazanmak için M&B veya Taleworlds hakkında düşüncelerinizi yorumlar kısmında belirtmeniz yeterlidir, jürinin seçeceği 2 kişiye oyunlar hediye edilecektir.                              (Ayrıntılar aşağıdadır.)*

wsdwqdqwdqwd

Etkinlikte şöyle bir güzel bir şey oldu tweet atan bazı kişilere hediyeler verildi , şansıma @scantaliyabanci Twitter hesabı ile bende bir hediye kazandım. Hediye için mail ile az önce  iletişime geçtim ne kazandığımı bilmiyorum şimdilik, hediyenin iyisi kötüsü olmaz diyerek teşekkür ediyorum.

20151225_130819

Benim için en özel olan olaylardan biri ise Teknoseyir üyeleri tarafından tanınmam oldu diyebilirim. Geç karşılaştığımızdan pek muhabbet için zaman bulamasakta çok memnun oldum.  Buradan onlara selamlarımı iletiyorum.

20151225_130317

Bu yazı ile seyahat blogunun temasının dışına biraz çıkmış olsam da bundan sonra bu şekilde oyun, teknoloji, sağlık ve elbette gezi etkinlikleri hakkında yazılar yazacağım. Hatta Şubat’ta güzel bir etkinlikte bulunacağım, takipte kalın.

* Yarışmaya katılmak için Türkiye’de yaşamalısınız ve Türkiye üzerinden kullanılan Steam hesabına sahip olmalısınız. Yorum sonrasında Steam ID’nizi yazmanız gerekmektedir. Sonuçlar 10.01.16 tarihinde Twitter ve Facebook hesaplarından paylaşılacaktır.

logo2