SırtçantalıYabancı

Eski Nesil Seyahat Blogu

Sırt Çantası Seçme Rehberi

Herkese Merhabalar,

Bugün yazmayı uzun süredir isteğim ancak sürekli ertelediğim bir konu hakkında yazıyorum. Başlıktan da anlayabileceğiniz gibi bu yazı tam olarak ”sırt çantası rehberi” olucak. Alırken nelere dikkat etmeliyiz, nelerden uzak durmalıyız hepsinden bahsedeceğim.

Amaç nedir?

Sırt çantası almayı kafaya koyduktan sonra ilk olarak bu soruyu kendinize sormalısınız. Amacım nedir? Ben bu sırt çantasını nerelerde, nasıl kullanacağım? Sırt çantaları amaçlara ve kullanım şekillerine göre ayrılır.

1. Seyahat Sırt Çantaları: Bu çantaları genel olarak şehirler arası ve ülkeler arası seyahatlerinde kullanırız. Kamp yapmayacağımız için çadır ve mat taşıma için özel bir yere sahip olmak zorunda değil. Seyahat çantalarının su geçirmeyenleri bizim yüzümüzü güldürür ancak bu çok büyük bir sıkıntı değildir. Yağmurluk ile bu sıkıntıyı çözebiliriz.

2. Kamp Sırt Çantaları: Bu tür çantalar ilk olarak çadır ve mat gibi kamp malzemelerimizi taşımamızda kolaylık sağlayacak kısımlara sahip olmalıdır. Malzeme seyahat çantalarına daha dayanıklı olmalı ve su geçirmez olmalıdır.

3.Günlük Sırt Çantaları: Bu çantaları mutlaka seyahatlerinizde yanınızda bulundurmanızı öneririm. Şehirde gezerken kameramızı (kılıfı ile birlikte), suyumuzu, yemeğimizi ve şarj aletimiz gibi ihtiyaçlarımızı kolayca taşıyabileceğimiz çantalardır. Bu çantaların en önemli özelliği mümkün olduğunca küçülebilmesi.

Ne kadar alana ihtiyacım var?

79300018_xl

Geldik en çok sorulan soruya. ‘Sırt çantası alacağım kaç litre olmalı?’ Bu konuda fazla kişisel bir cevap vereceğim. 65 litre bana her türlü yetiyor, size de 65 litreyi öneriyorum. 65 litre bana fazla diyenler olabiliyor ancak siz o çantayı sonuna kadar doldurmak zorunda değilsiniz ki. Genellikle acemi gezginler 65 litrelik çantayı sonuna kadar doldurur. Çanta hazırlarken ‘Ben gerçekten buna ihtiyaç duyacak mıyım?’ sorusunu kendinize bir kaç kez sorarsanız 65 litre ve üstü çok problem olmaz. Size verilen alanı sonuna kadar doldurmak akıl karı iş değildir, sırt çantası ideal 9-10kg olmalıdır bana göre.

Markalı ürün mü bakmak lazım? ‘Papatya’ marka 80 litre çanta var nasıl?

79300018_xl_a2

Çanta alırken mutlaka dikkat etmemiz gereken duruma geldik şimdi de. Outdoor işinde adını duyurmuş markaların ürünlerine bakmak sizin için oldukça önemli. Almayı düşündüğünüz çantanın  markasını internetten araştırmalısınız. Belki duymadığınız Lafuma & LowAlpine gibi markalar gerçekten kaliteliyken adını zikretmek istemediğim adını duymadığınız çantalar sizi pişman ettirebiliyor. Bu yüzden iyice bir araştırma yapmanızı öneririm. Sitelerde yalan indirimlerle 200 liradan 100 liraya düşen çantalara bakmayın.

Çantayı internetten alsam olur mu? Denemem şart mı?

Tabiki şart değil ancak mümkünatı varsa gidip bir inceleyin, bel desteğine bakın. Dokunun malzeme kalitesine bakın. Size nereden uygun geliyorsa oradan alırsınız sonrasında. Ben tavsiyeler ile bakmadan aldım, normal koşullarda bakmak en mantıklısı.

Başka nelere dikkat etmeliyim?

Unutmadan çantanın gözlerinden (ceplerinden) de bahsetmek lazım. Çantanın kullanışlı olması için cepleri, bölümleri yeterli ve doğru düzgün olup olmadığına bakın. Fermuar kalitesine bakın mutlaka. Boş ağırlığına dikkat edin, sırt çantası ağırlığı seyahatinizi etkileyecek bir değer.

Genel olarak sırt çantası alırken dikkat edilmesi gereken noktalar ve sorulması gereken sorular bu şekilde. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Sorularınızı yorumlar kısmından ya da iletişim kısımındaki platformlardan bana iletebilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

logo2

İnterrail için Sırt ÇantasıSırt çantasıSırt Çantası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenlersırt çantası seçerken dikkat edilmesi gerekenler

sirtcantaliyabanci • 3 Ekim 2016


Previous Post

Next Post