SırtçantalıYabancı

Eski Nesil Seyahat Blogu

Seyahatlerde Fotoğraflarımızı Güvende Tutmak

Herkese Merhabalar,

Bugünkü konumuz çoğumuzun üşendiği ve üşengeçliğimiz yüzünden en çok canımızı yakabilecek durumlardan biri olması muhtemel fotoğraf yedeklemek.

Batum seyahatim ile birlikte paylaşmayı düşündüğüm Karadeniz turumun paylaşamama nedenimdir aslında bu konu. Telefonumun anakartının kronik bir sıkıntı yüzünden arızalanması sebebiyle seyahatim boyunca blog’da yazılarıma eklemek için çekmiş olduğum tüm fotoğraflarım yok oldu. Biliyorum çektiğim fotoğrafları ve videoları sürekli yedeklemem lazımdı ama ne derler, ‘Bir müsibet bin nasihatten iyidir.’ . Bu sanırsam benim kötü alışkanlıklarımdan biri oldu, hata yapmadan dersimi pek kolay almıyorum.

sdiskbox

Fotoğrafları korumak için yapılacak tek şey yedeklemek.

  • Yedeklemek için laptop, tablet, hafıza kartları, mümkünse micro usb uçlu usb bellekler, harici diskler ve bence en güvenlisi bulut hizmeti.

Harici disk konusuna özellikle değinmek istiyorum çünkü normal harici disklerin pek dayanıklı olduğubu söyleyemem. Narin kullanılması lazım, bu yüzden Silicon Power ve Transcend gibi markaların piyasaya sürdüğü darbelere hatta suya dayanıklı disklere bakmanızı öneririm.

Hafıza kartları içinde AliExpress gibi sitelerden bulabileceğiniz saklama kutularını öneriyorum. Küçük parçalar olması sebebiyle tam düzgün bir yeri olmazsa kaybolması an meselesi oluyor.

Gelelim bulut hizmetine. Ülkemizde upload hızları rezil olsa da yurtdışında akşamdan fotoğraflarınızı buluta yüklemeye bırakabiliriz. Bulut hizmetinde adını bilmediğiniz hizmetler yerine Dropbox gibi işini bilen firmaları tercih ederseniz sizin yararınıza olur. Dropbox en son 2GB ücretsiz alan sunuyordu ancak fiyatların uygun olduğunu hatırlıyorum. Yok ben ücretsizden gideceğim derseniz Google Drive falan da bakabilirsiniz elbette. Kullandığım 4 servisin toplam ücretsiz alanı 42GB.

odrive-blog-42gbsfree

Bu konuda giden fotoğraflar ile canım yandığı için böyle bir blog yazısı yazmak istedim. Umarım sizlerin başına böyle bir durum gelmez. Siz siz olun tüm fotoğraflarınızı bol bol yedeklemeyi unutmayın, üşenmeyin. Bu durum sadece cihazın arızalanması gibi de görülmesin lütfen fotoğraf makinesinin çalınması durumunda kart da gitmiş oluyor. Tedbiri elden bırakmamak gerekiyor.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, hoşçakalın.

logo2

Fotoğrafları YedeklemekÜcretsiz Bulut Hizmetleri

sirtcantaliyabanci • 27 Eylül 2016


Previous Post

Next Post