SırtçantalıYabancı

Eski Nesil Seyahat Blogu

OHAL Durumunda Yurt Dışına Çıkış

Herkese Merhabalar,

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde ülkede darbe girişimi oldu bunun sonrasında da ülkenin cumhurbaşkanı ülkede 3 ay sürecek olan OHAL ( Olağanüstü Hal ) ‘i duyurdu.  OHAL’in ilan edilmesinden sonra da yurt dışı çıkışları kontrol etmek amacıyla belli izinler istenmeye başlandı.

Kişinin yurt dışına çıkışlarda pasaportu hak ettiği kurum üzerinden yurt dışına çıkışta pasaportu kullanabilmek için bir izin kağıdı gerekmektedir. Yurt dışına çıkış izin yazısı olan tüm yeşil ve gri pasaport sahipleri için herhangi bir sıkıntı çekmeyecektir.

Peki ben ailem üzerinden aldım pasaportu ne yapmam gerekiyor derseniz, sizin de yapıcağınız işlem aynı. Yine kullandığınız pasaport hangi kurum üzerinden ise oradan izin kağıdı almanız gerekmekte. Örneğiniz anneniz doktor. Annenizin çalıştığı şehirdeki il sağlık müdürlüğünden alınan izin belgesi ile çıkış yapabilecek.

Yeşil pasaportlu emekliler için herhangi bir izin kağıdı istenmemektedir.

Bu belgelerin ıslak imzalı olması gerekmekte. Elektronik imzalı kağıtlar geçersiz sayılmakta. Bu genel bir durum ancak hatırlatmak gerek, yapılan faksların kurumdan kuruma olması da önemli noktalardan biri. Nereden yapıldığı anlaşılmakta başka faks cihazlarından yapılmamalıdır.

Emekli ebeveyn üzerinden alınan yeşil pasaport içinse SGK’den emekli olduğunu kanıtlayan yazı isteniyormuş, bunu da aklınızdan çıkarmayın.

Şuan bordo pasaport sahiplerinden şuan herhangi bir belge/izin istenmiyor.

Kamu çalışanlarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine ve Gürcistan’a olan seyahat yasakları da kaldırılmıştır. Kurumdan alınan izin ile birlikte bu iki ülkeye çıkış artık serbest durumda. (23.07.2016)

Durumlar değişiyor, gelişmeler oldukça yazıyı düzenleyip sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

logo2

OHALYurtdışı Çıkış Yasağı

sirtcantaliyabanci • 23 Temmuz 2016


Previous Post

Next Post