SırtçantalıYabancı

Eski Nesil Seyahat Blogu

Gezginler Zirvesi 2016

Herkese Merhabalar,

Etkinliklere gittikçe onları da burada paylaşacağımı sizlere söylemiştim ve hatta bunun bir örneğini yapmıştık yanlış hatırlamıyorsam. Bu sefer benim için de çok heyecan verici bir etkinlikten de bahsedeceğim.

Bu sefer etkinliğimiz Egeli Gezginler Derneğinin hazırladığı Gezginler Zirvesi oldu.

Üstteki hazırlanmış görselden de görebileceğiniz gibi 6 tane bir birinden değerli konuşmacı ile günü keyifle yola çıkma arzusunu zirveye ulaştırarak bitirdik.

Sabah İnterrail Türkiye kalvaltısına katıldım, gerçekten grup tam bir aile gibi olmuş, bunun nedenlerinden biri de kurucusu olan  Bestami abinin, Bestami başkanın samimiyeti, sıcak kanlılığı ve insanlar ile içten ilgilenmesi diyebilirim. Bir gün öncesinde Manisa’da kendisi ile yüz yüze tanışmıştım, gerçekten kendisi ile tanıştığıma memnun oldum, bu yazıyı da okuyorsa kendisine selamlarımı iletiyorum.

12079109_10153972766774267_4345732540275321086_n

12705663_1565195973771727_4668817312649482852_n

İlk sırada İran & Hindistan gezi kitapları yazmış Zafer Bozkaya vardı. Kendisi konuşmasında genel olarak slayt gösterisi üzerinden Hindistan’ı anlattı. Anladığım kadarıyla kendisi Hindistan’ı çok sevmiş ve bunun hakkında bilgi alabileceğiniz bir site hazırlamış onu da buradan ziyaret edebilirsiniz. O kadar gidenlerin çılgın böcek ısırmaları ve sağlık problemlerinden şikayet etmesine rağmen Zafer beyin böyle anlatması merak uyandırmadı değil, ancak şuan rotamda çok az bir noktada bulunuyor.

20160226_133937_HDR

Daha sonrasında Anıl hanımefendinin konuşması başladı. Kendisinin ismini ilk defa duydum. Hikayesini dinlemek gayet hoştu, kendisinin de belirttiği gibi geç yürümeyi öğrenmiş ancak öğrendikten sonra adeta hiç durmamış. Sorular genel olarak kadın başına seyahat hakkındaydı. Kendisinin hikayesi gerçekten çok hoştu, eğer herhangi bir yerde konuşmasını yakalarsanız mutlaka gitmenizi, dinlemenizi öneririm. Seyahat etmeye teşvik edici bir hikayeye kim hayır der ki?

20160226_144258

Üçüncü olarak Büyük Başkan konuşmasına başladı. Başkan yine salondaki herkesin yola çıkma arzusunu zirveye taşıyan bir konuşma yaptı sonrasında salonun sorularını yanıtlamaya başladı. Seyahate çıkmama nedenlerinin sadece bahane olduğunu, eğer gerçekten istiyorsak çıkabileceğimizi öğretti bizlere. Kendisi seyahatlerinde çok kısıtlı bütçelerle çıkıyor burada para sadece bahane olduğunu canlı olarak gösteriyor adeta. Onun da ailesi bu seyahatlere izin vermedi, izni kendisi almış aslında. İngilizce’nin sıkıntı olmadığını arkadaşlarının komik hikayelerini anlatarak salona gösterdi, burada hikayeyi elbette anlatmayacağım ondan ilk defa canlı canlı dinlemenizi öneririm çünkü. Aşağıda konuşmanın girişinde izlediğimiz videoyu koyuyorum çünkü kendisinin de belirttiği gibi bol bol video izlemek gerekli içimizdeki arzuyu taze tutmak için. Kendisini gerek Gezginler Zirvesinde gerek bir gün öncesindeki Manisa’daki konuşmasını dinlemek beni sevindirdi. Hayatta iyi ki yaptığım dediğim şeylerden biriydi konuşmalarını dinlemek. Kendisine buradan teşekkürlerimi iletiyorum.

20160226_152323

Sonrasında Cüneyt bey konuşmaya çıktı başta Kırgızistan hakkında konuşmaya başladı ancak daha sonrasında biraz heyecanlandı sanırsam kendisi, konuşmayı sonlandırdı. Kendisini anlıyorum, bir topluluğun karşısında konuşmak gerçekten kolay değil bazen. Yinede kendisine teşekkür ederiz, Kırgızistan hakkında fikir sahibi olmamda yardımcı oldu kendisi.

20160226_161844

Cüneyt bey’den sonra Sırtçantalılar kurucusu Engin KABAN konuşmaya başladı. Kendi seyahati hakkında fotoğraflar ile bilgiler verdi. Kendisi otostop ile seyahatlerinde oldukça fazla yol almış. Seyahatlerde meşhur yerler yerine insanlar ile fotoğraf çekmeyi tercih eden biri olduğunu öğrendik. Kendisi de eski beyaz yakalıymış. İTÜ’de mühendis olduktan sonra kendisi bir seyahate çıkmış ve sonrasında gezmeyi tercih etmiş. Ayrıca babası ile İnterrail yapmış birisi. Konuşmanın sonunda kendisine sitedeki kapanan forum hakkında sordum, güzel haberi vereyim büyük ihtimal eski yazılarla birlikte forum geri dönecekmiş. Kendisine konuşması için teşekkür ederim.

20160226_165529

Yaklaşık 1-2 ay önce blogunu gördüğüm ve takip ettiğim Tuğçe hanım son konuşmacı olarak sahneye çıktı. Kendisi de kadın başına seyahat etmiş, gittiği yerlerde kedi bakıcılığına kadar ilginç işlerde çalışmış biri. Kadın başına dünyayı gezmiş ve tecrübelerini anlatarak tüm salona ” Korkmuyor musunuz? ” sorusuna cevabını vermiş oldu. Güvenlik konusunun eğer dikkatli olursanız o kadar abartılacak bir şey olmadığını göstermiş oldu.

20160226_174117_HDRKonuşmaların sonunda gerek Twitter’daki tagdaki soruları gerek salondaki kişilerin sorularını cevapladılar. Sona doğru ise çekiliş yapıldı. Tur, kitap ve gidiş&dönüş otobüs biletleri dağıtıldı. Bestami başkan rastgele söylenen sayılarda okul numarasını söyleyerek bana gidiş&dönüş otobüs bileti kazandırdı, okul numarası aklımda artık, unutmam sağolsun. 🙂

Kısa Kısa : 

  • Buraya çıkıp konuşmasını yapan kişilerin büyük kısmı bu işin büyük paralara gereksinim duymadan yapılabileceğini göstermiş oldu. Hatta orada konaklama & yemek karşılığında gönüllülük işlerinde çalışılabileceğini gösterdi.
  • Genel olarak buradaki konuşmacıların aileleri hadi oğlum/kızım git dünyayı gez dememişler, onların izin vermesini beklemeyin izini siz alın. Örneğin gözünü kestirmediği sokaklara gece girmemeyi, yanında kimse yokken aşırı alkol tüketmemeye dikkat edin.
  • Kadın başına seyahat eden iki konuşmacımız oldu zirvede. Eğer bazı konularda dikkatli olduğunuz sürece korkulacak bir durum değil güvenlik.
  • Seyahat etmek sadece turistik mekanları görmek değil aynı zamanda insan tanımak, kültür tanımaktır.
  • İçimizdeki seyahat arzusunu taze tutmak için videolar izleyin.
  • Tek çıkın tek kalmayın. Yol arkadaşı aramanıza bunu bahane etmeye gerek yok.
  • Dil hakkında sıkıntınız olmasın, süper derece İngilizce bilseniz bile Güney Amerika gibi karşı tarafta İngilizce bilmeme sıkıntısı olabiliyor.

 

Aklıma gelen bir şeyler olursa mutlaka eklerim. Aklınıza takılan bir soru var ise yorumlar üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

Görüşmek üzere.

logo2

Anıl KangalBestami KöseCüneyt DurhanEgeli Gezginler DerneğiEngin KabanGezginler ZirvesiTuğçe MakarnacıZafer Bozkaya

sirtcantaliyabanci • 4 Mart 2016


Previous Post

Next Post