SırtçantalıYabancı

Eski Nesil Seyahat Blogu

Expo 2016 Antalya

Herkese Merhabalar,

Bugün sizlere Haziran ayının sonlarına doğru Expo’yu ziyaret etmek için çıktığım yolculuğumdan bahsedeceğim. İçinizde Expo’yu ziyaret etme arzusunu yerleştirmeyi umut ediyorum, umarım  yazı içerisinde başarılı olurum.

94491212_EXPO-2016’NIN-GIRIS-BILETLERI-SATISTA-----

Expo’ya giriş yapmadan önce biletlerden bahsedeyim isterseniz. 2 türlü bilet alabilirsiniz. Biri bir günlük diğeri sezonluk bilet.

Bir günlük Biletler:Çocuk Bileti (8-13 Yaş)=>15 TL – İndirimli Bilet( Öğrenci, 65 Yaş üzeri)=>30TL Yetişkin Bileti => 60 TL

Sezonluk Biletler:Çocuk Bileti (8-13 Yaş)=>45 TL – İndirimli Bilet( Öğrenci, 65 Yaş üzeri)=>90TL Yetişkin Bileti => 180 TL

THY Classic&Classic Plus müşterileri, Turkcell faturalı hat sahipleri ve Müzekart sahiplerine bilet alımlarında %50 indirim bulunmakta.

Fiyatları nasıl buldunuz bilmiyorum ama böyle bir yer için gayet uygun fiyat olarak gördüm. Eğer THY Classic&Classic Plus ve Turkcell müşterisi değilseniz en yakın noktadan Müzekart alıp indirimden faydalanmanızı öneririm. Müzekart yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.


Expoya Ulaşım:

1.Tramvay: Expo alanına belli saatlerden Fatih’den kalkan ve Meydan durağından geçen tramvay ile ulaşabilirsiniz.

         1

2.Otobüs: Sergi alanına giden otobüslerin numaralarını ve güzergahlarını sizler için buraya bırakayım.

2

3


Expo 2016’dan bahsetmeden önce isterseniz ilk önce Expo’dan bahsedelim. Expo kısaca bir sergidir. Dünya fuarı olarak adlandırılır ve Expoların bir teması olur, bizim Expo’muzun teması da Çiçek ve Çocuk. Expo aralıklar ile yapılır, geçen sene Milano’da yapıldı seneye de Astana’da yapılacaktır. Peki fuar ne kadar sürecek diye sorarsanız, 23 Nisan’da başlayan fuar 30 Ekim’de sona erecek.

3_1024x665


Ülkemizin ilk Expo’su olan Expo 2016: Antalya’da bizleri neler bekliyor diye soruyorsanız temasına uygun bir fuar zamanınızı geçirebileceğiniz bir fuar diyebilirim.

IMG_20160629_152308

Expo 2016’da sizleri ;

  • Bahçelerde ve serada hayatınızda ilk defa görmüş olabileceğiniz yüzlerce ilginç çiçek ve bitki türü,
  • Torku Çocuk Adasında, çocuklarınızın zamanlarını sıkılmadan hoş bir şekilde geçirebilecekleri eğlence alanları,
  • Dünya’da isimleri duyulmuş sanatçılardan konserler,
  • Tüm Expo’yu ayaklarınızın altına alabilmenizi sağlayan Expo Kulesi,
  • Gerçekten ilgi çekici sergiler,
  • Ünlü sihirbaz Peter Marvey ve onun gibi zamanınızı güzel geçirtebilecek bir çok isimden gösteriler

ve daha fazlası bekliyor olacak.


Hadi başlayalım…

IMG_20160629_155347

Evet gelelim benim Expo macerama. İzmir’den yaklaşık bir saatlik uçak yolculuğu ile kendimi Antalya Havalimanında buldum. Oradan da merkeze geçerek çantamı bırakıp yüklerimden kurtulmak amacı ile  hostelime doğru yola koyuldum. Bir sonraki gün Expo’yu gezip bir gün sonra geri döndüm. Kısa ama eğlenceli bir seyahat oldu.


Hostelim…

Hostelimim ismi Role Street Cafe & Hostel. Her seyahatimde kaldığım yeri değerlendiriyorum Expo seyahatimde de kaldığım hosteli değerlendireyim isterseniz. Hostel kaleiçinde bulunuyor yani konumu gayet iyi. Yataklara gelirsem, idare eder durumdaydı. Yatak ve oda hijyeni anlamında pek bir sıkıntınız olacağını düşünmüyorum. Tuvaletler oda dışarısında ve beklediğim hijyenin dışarısındaydı. Ortama gelirsek tek kelime şahane. Çalışanlar güler yüzlü hizmet veriyorlar. Geceleri ise hostelin bahçesinde canlı müzik oluyor. Ben müzikten memnundum ancak erken uyumak isteyen bazı kişiler için rahatsız edici olduğunu gözlemledim. Kalvaltı da orta dereceydi.


Expo 2016’da bana göre en iyi 5 şu şekilde:

1.Leonardo Da Vinci Sergisi: Leonardo Da Vinci ressam, yazar, matematikçi, mühendis ve mucit gibi bir çok sıfata sahip olan Rönesans döneminde yaşamış önemli isimlerden biridir. ”The World Of Leonardo Da Vinci” yani Leonardo Da Vinci’nin Dünyası sergisinde içeride el yazmalarını, makinelerin fiziksel modellerini ve çizimlerini inceleme fırsatı buldum. İçeride fotoğraf ve video çekmek yasak, gideceklerin dikkatine sunarım. Sergi 15 Temmuz’a kadar ziyarete açık olacaktır.

IMG_20160629_122842

2.Yeşil Vaha Bahçesi: Yeşil kent konseptini benimseyen bu bahçede, çeşit çeşit bitki türü, güneş panelleri, özel tasarlanmış yer döşemeleri ve şehirlerde kendilerine yuva bulmakta zorlanan böcekler için tasarlanmış böcek evleri bulunmakta. Orada bana bu bahçeyi anlatan dostuma da buradan teşekkürlerimi tekrardan iletiyorum.

3. Ülke Bahçeleri: Tahminince gidenlerin çoğunun favorisi olan ülke bahçeleri benimde favorim. Ülke bahçelerinde  ülkenin endemik ve yerel türleri buraya sergilenmekte. Her ülkede bu tür sergileme olmasa da çoğunda oranın vatandaşı olan insan bulunmakta. Orada insanlar ile iletişim kurup kültürleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu konuda orada çalışanlarda özverili ve yardımsever. Komorlar, Kazakistan, Kore ve tanıştığım çeşitli miletlerden insanlar sayesinde kültürü birinci kişiden öğrenmiş oldum.

IMG_20160629_132112

4.GübretaşTarım & Biyoçeşitlilik Müzesi: Burada toprağa atılan ilk tohumdan şuana kadar olan serüveni anlatan hoş bir interaktif salon hazırlanmış. Burayı da ziyaret etmeden çıkış yapmayın.

5.Türkiye Biyoçeşitlilik Parkuru: Ülkemizde yetişen bir çok türü burada gözlemleyebilirsiniz. Burası da gezmesi hoş alanlardan biri.

Kaktüs Bahçeleri, Sucul Bitkiler Bahçesi, Üniversite Bahçeleri olsun çok fazla çeşit bahçe bulunmakta. Elinizden geldiğince bol bol buraları gezmenizi öneririm. Etkinlik takvimini takip ederek de etkinliklere katılın.

Genel olarak Expo 2016 Antalya bu şekilde. Sıkılmadan güzel vakit geçirebileceğiniz bir fuar alanı hazırlanmış. Antalya’daysanız ya da yolunuz Antalya’ya düşecek olursa mutlaka burayı ziyaret edin derim. Aklıma gelen bir şeyler olursa mutlaka eklerim. Aklınıza takılan bir soru var ise yorumlar üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

Görüşmek üzere.

logo2

Expo 2016Expo 2016 Gezilecek YerlerExpo 2016'da Neler VarExpo 2016'ya Nasıl Giderim

sirtcantaliyabanci • 9 Temmuz 2016


Previous Post

Next Post